District Science Fair

District Science Fair

Students recognized during Science Fair

The Concord Science Fair was held Saturday, Jan. 26, 2019 at Concord Intermediate School. The competition featured 14 projects from students in first and second grade and 17 projects from students in third and fourth grade.

Guest judges included Concord School Board members Jennifer Davis, Randy Myers, and Tim Yoder, as well as Marty Myers. Students were asked to describe their projects to the judges and then scores were tallied to determine the Top 10, Top 3, and Best of Show placements.

Congratulations to all of the students who participated!

BEST OF SHOW

Delaney Wesdorp, Ox Bow Elementary

GRADES 1-2

FIRST PLACE: Reid Kniller, West Side Elementary

SECOND PLACE: Carly Clauss, East Side Elementary

THIRD PLACE: Trevin Koontz, South Side Elementary

PARTICIPATION: Jace Hauser, Alexis Kuhn, and Cambria Kuhn, all of East Side Elementary; Michael Albert Jr.,  Ava AmezquitaCaleb Gunawan, and Grady Johnson, all of Ox Bow Elementary; and Jordyn Kamp, Harper Kelly, Ella Shetler, Eden Towner, all of South Side Elementary.

GRADES 3-4

FIRST PLACE: Rylee Glover, South Side Elementary School

SECOND PLACE: Jaydon Yoder, Ox Bow Elementary School

THIRD PLACE: Ryder LaShure, South Side Elementary School

FOURTH PLACE: Itzel Hernandez, West Side Elementary School

FIFTH PLACE: Jax Beirbaum, East Side Elementary School

SIXTH PLACE: Dominic Moya, Ox Bow Elementary School

SEVENTH PLACE: Jude Hauser, East Side Elementary School

EIGHTH PLACE: Nathan Wheeler, South Side Elementary School

NINTH PLACE: Keller Wesdorp, Ox Bow Elementary School

TENTH PLACE: Matthew Gunawan, Ox Bow Elementary School

PARTICIPATION: Olivia Pulver and Kaylen Troup, of East Side Elementary; Graysen Miller and Byron Morelock, of South Side Elementary; Tyson Amezquita of Ox Bow Elementary School; and Veronica Bermudez, Ayden Johnson, Ellie Johnson, and Brianna Ramirez, all of West Side Elementary School.

PHOTO GALLERY:

TOP 10

The top 10 student projects for grades 3-4 will now compete in the Regional Science and Engineering Fair on March 2 at Notre Dame!

  • Rylee Glover, South Side Elementary School
  • Jaydon Yoder, Ox Bow Elementary School
  • Ryder LaShure, South Side Elementary School
  • Itzel Hernandez, West Side Elementary School
  • Jax Beirbaum, East Side Elementary School
  • Dominic Moya, Ox Bow Elementary School
  • Jude Hauser, East Side Elementary School
  • Nathan Wheeler, South Side Elementary School
  • Keller Wesdorp, Ox Bow Elementary School
  • Matthew Gunawan, Ox Bow Elementary School